Керамічна іграшка в поєднанні з новітніми технологіями. Виставка «Традиційні гаджети»

12 лютого в Музеї історії міста Києва відбулось урочисте відкриття виставки «Традиційні гаджети». Найстаріші зразки відносяться до епохи Київської Русі (10-13 ст.), новітні – належать сучасним майстрам.

Музичним оформленням виставки займалася Ната Жижченко, лідерка гурту ONUKA, яка зіграла на традиційних свищаках 17-18 століття з колекції музею. «Розуміти та усвідомлювати, що ти тримаєш дійсно історію і граєш на інструментах, на яких колись грали наші пращури – неймовірно. Ти відчуваєш, що музика вічна порівняно з усім, що відбувається сьогодні», – коментує співачка. 

виставка традиційні гаджети


«Мета виставки – довести, що сьогодення покликане розширити наші можливості у розумінні традицій, розкрити потенціал символів  культури»,  так характеризує виставку її куратор Олександр Пашковський.
Дитяча іграшка постає  не як дрібничка для розваги малюків, а як відображення епохи, частина історії культури суспільства прадавньої України. Характер і форма забавки, як і зміст дитячих ігор, віддзеркалюють матеріальну і духовну складову повсякдення тієї чи іншої доби. Гра завжди була пов’язана із сімейними і родовими традиціям, поєднувала історичне з міфологічним, відображала характер заняття та поглядів спільноти, у якій зростала дитина. 

Артефакти, представлені в експозиції, походять з колекції Музею історії міста Києва та фондів Інституту археології НАН України, доповнені виробами сучасних художників-керамістів. Таке поєднання дає змогу прослідкувати неперервність традицій.

Особливістю виставки є використання поряд з реальними експонатами їх 3D-копій. «Сьогодні електронні гаджети стали звичними і навіть буденними для нас речами. Відвідувачі виставки отримають можливість детально розглянути традиційні "гаджети" не тільки на вітринах, але і відтворені за допомогою тривимірного моделювання. Скориставшись QR-кодом, розглянути ці ж речі можна буде на персональних гаджетах . На музейній археологічної виставці 3D-моделі експонатів і їх анімації в такій кількості використовуються в Україні вперше», – відзначають організатори. Таке враження, що яскраві експонати набувають руху, звучання та дійсно оживають. 

Атмосферу виставки створюють також фотографії дітей, вбраних у репліки строїв різних епох, які бавляться керамічними іграшками. Також, в окремій залі, функціонувала творча майстерня для проведення майстер-класів з гончарства.
Кураторами проекту «Традиційні гаджети» є Аліна Сушко та Олександр Пашковський.
Виставка триватиме до 14 березня у Музеї історії міста Києва за адресою: Київ, вул. Богдана Хмельницького, . 

Текст та фото: Анастасія Гончар