Про коучинг як особисте дзеркало з Катериною Вольською

«ВАРТО ЗАДАТИ СОБІ ЛИШЕ ДВА ЗАПИТАННЯ, АБИ ЗРОЗУМІТИ, ЖИВЕТЕ ВИ СВОЄ ЖИТТЯ ЧИ ЗНАХОДИТЕСЬ У ГОНЦІ, БІГАЄТЕ ПО КОЛУ. ПЕРША ВІДПОВІДЬ, ЯКА ПРИЙДЕ ВАМ НА РОЗУМ, І Є ІСТИНОЮ. ГОТОВІ? ЧИ ПОДОБАЄТЬСЯ ВАМ, ЯК ВИГЛЯДАЄ ВАШЕ ЖИТТЯ? ЧИ ПОДОБАЄТЬСЯ, КУДИ ВОНО ЙДЕ?».

Ми поговорили із співзасновницею компанії Be Inspired, засновницею компанії UniSkill та проекту Change Today – Катериною Вольською. Темою нашої розмови стало мистецтво коучингу та внутрішньої роботи над самим собою.

– Катерина, на сьогоднішній день існує дуже багато напрямків коучингу, часто кардинально протилежних напрямків. Я правильно розумію, що коучинг – це про відповідальність за своє життя, здатність зрозуміти себе? Якщо так, яким саме чином коуч може допомогти у цьому? 

– Говорячи про власний досвід – я починала змінюватись сама. Спочатку були книги з саморозвитку, потім тренінги, і лише потім – індивідуальний коучинг. Коли я відчула зміни в собі та побачила зміни у власному житті, я пішла в школу коучингу, щоб ще глибше зрозуміти себе та мати змогу допомагати змінюватися іншим. Коуч – це дзеркало, в яке ти дивишся і бачиш не ілюзії, а себе справжнього, і можеш відповісти на ті незручні запитання, на які зазвичай кожен з нас закриває очі або вдає, що все добре. Коучинг допомагає краще зрозуміти себе та, як наслідок, змінити все життя без перебільшення. Він допомагає знайти в собі сили та ресурси, повірити в себе та зрушити з тої самої мертвої точки і нарешті почати жити так, як хочеться всією душею! 

– Темою одного з коучингових майстер-класів, що ви проводите, є баланс в роботі та житті – Life&work balance. Як з’явилась ця ідея?

– В фокусі потрібно тримати все життя. Робота – це частина нашого життя. Я сприймаю це саме так. При цьому я погоджуюся, що є періоди, коли ми дуже багато часу проводимо в офісі – бо розуміємо, для чого це все і що ми отримаємо в результаті досягнення цілей. Це свідомий вибір. А от майстер-клас стосується тих людей, які про це забувають. Іноді таке трапляється і ми потрапляємо в якусь “гонку”. Я там була і чудово знаю, які наслідки будуть в інших сферах. Краще свідомо контролювати та створювати свій власний баланс в життєвих сферах – пам’ятати про тіло та приділяти йому увагу, займатися спортом, слідкувати за харчуванням та водним балансом. Приділяти час та увагу родині: бізнес бізнесом, та родина – це опора, на якій тримається багато важливих речей в житті. 

Якось у мене був величезний дисбаланс в професійній сфері. Я працювала не тільки в офісі, а навіть коли приходила з ноутбуком додому, продовжувала складати тренінгові програми, дописувати те, що не встигала протягом робочого дня. Не було часу ні на що, окрім роботи. Я зараз не перебільшую – працювала скрізь, навіть в відпустці. Говорила по телефону, навіть стоячи на реєстраціє перед посадкою в літак, коли варто було відключити мозок перед відпусткою. Кожне відвідування кав’ярні або ресторану починалося з запитання паролю від WiFi та розкладанням робочого ноутбуку на столі. Це була якась шалена гонка. І добре було б, якби я це робила свідомо. Та це було не так – я не помічала нічого окрім роботи.

Та Всесвіт щось знає :) І в мене несподівано з’явився час на зупинку. Я захворіла і не могла працювати декілька днів взагалі. І тоді, залишившись вдома на декілька тижнів через хворобу, я подивилась на своє життя. Воно перестало мені подобатися. Мені не подобалося, куди воно йшло. І нарешті з’явився час подумати: а для чого це все? Що я згадаю через 10-20-30-50 років? І тоді я усвідомила, що щось не так. Ніби я живу не своє життя. І тоді почались зміни. 
Зараз я теж свідомо приділяю багато часу своєму бізнесу – це очевидно. Але це відбувається набагато гармонійніше. Ще 100% є над чим працювати. На моїх майстер-класах ми приділяємо велику увагу тому, що зараз відбувається в житті та які зміни ми справді хочемо бачити. 

Катерина Вольская

На фото: тренінг від засновниць Be Inspired Катерини Вольської та Інни Максимець

– На сьогоднішній день ви проводите цей тренінг у тому числі для співробітників великих успішних компаній. 

– Так. Цікаво, що тренінг «Life&work balance» замовляють компанії дуже високого рівня розвитку. Бо в коучингу є ймовірність того, що людина може зрозуміти, що вона займається чимось не тим. А в бізнесі це справді ризик – бо співробітники можуть звільнитися після підняття рівня своєї свідомості. Та в цьому і суть – в компанії та команді будуть люди, які дійсно отримують задоволення від своєї діяльності, вони роблять свою роботу на 100%, їхні очі “горять” від цікавості та власних досягнень, від не тільки свого розвитку, але й всієї команди. Відділи компанії роблять свій власний стрибок в гору після того, як глибше розбираються в собі та об’єднуються, стають справжньою командою!  

– На коучингу ви показували, як за допомогою «кристалу Пезешкіана» побачити, куди йде наша енергія. Розкажіть детальніше про цей метод. 

– Суть цього інструменту в тому, щоб розподілити суб’єктивно власну енергію на чотири ключові сфери життя – тіло (здоров’я, спорт, харчування), діяльність (робота, навчання, бізнес), оточення (люди, друзі, родина), внутрішній світ (думки, мрії, плани). Ви можете зробити цю вправу самостійно. Та важливо, що мова йде саме про енергію! Не про час. Якщо ми займаємося спортом, але в цей момент думаємо про роботу – то енергія йде в сферу діяльності (роботи). Хоча час ми приділяємо здоров’ю, сфері тіла. 
Свого часу цей кристал показав мені, що 80% енергії я витрачаю на роботу. А ще є сім’я, стосунки, здоров’я та багато іншого…

– Але з часом орієнтири людини змінюються.

– Цю вправу дуже корисно виконувати регулярно, хоча б раз на місяць. Це допомагає забезпечувати у своєму житті  баланс. Необов’язково, щоб було відношення 25-25-25-25. Зовсім ні, у кожного свої періоди в житті, свої пріоритети.   
Але коли спостерігається дуже велика різниця між секторами – варто замислитись, чи вам з цим добре, чи потрібно вже щось змінити.       

Катерина Вольская

 На фото: Катерина Вольська   

– У вас є ще один проект – «Change today».  Як він сприяє змінам?

– Одного разу, повертаючись з подорожі, я склала список того, що хочу зробити найближчим часом. Це був один з тих моментів, коли вирішуєш щось змінити. Я знала коучингові інструменти, знала, як вони працюють і які результати можуть бути. І тоді у мене з'явилась ідея проекту «Change today». Курс створювала для себе і його програма розрахована на 21 день. Є думка, що саме 21 дня достатньо для того, щоб почала формуватися нова звичка. Тому в основу курсу покладені щоденні завдання, кожне з яких потрібно виконувати протягом 24 годин.
Курс мені допоміг тримати в фокусі те, що я хотіла змінити та досягти деяких цілей швидше, ніж це відбувається зазвичай. Я розказувала друзям та колегам, чим займаюсь, і вони попросили провести цей курс для них. Потім з’явився запит провести його онлайн на більш масштабному рівні. На сьогоднішній день курс пройшли вже у 11-ти груп. Найважливіше – відбуваються позитивні зміни в житті кожної людини, в залежності від її власних бажань.

 – Які люди працюють з вами?

 – Команда компанії Uni Skill та команда нашого проекту BeInspired – люди, які займаються тим, що їм подобається. Такий критерій – розуміти те, чого ти хочеш насправді, і робити те, від чого «горять очі».    

– На завершення – що б ви хотіли побажати читачам «Культурного тренду»? 

– Робити те, що подобається. Зрозумійте, що питання не в тому, ким ви хочете бути через п’ять або двадцять років, а в тому, чого вам хочеться, якою людиною ви себе уявляєте, хто та що вас оточує. Який ваш ідеальний ранок через п’ять років? Які ви? Ось у чому питання. Ось, що потрібно усвідомити і до чого прагнути. А потім зрозуміти, яка діяльність може привести до таких результатів, і починати рухатися в цьому напрямку. Це головне – почати рухатися до своєї мрії маленькими щоденними кроками.

Інтерв'ю: Наталія Ружило