Літній книгогід і дещо більше. Як пройшов IX Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»

У травні у Києві пройшов IX Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», який представив понад тисячу новинок від 150 українських видавництв. Близько 57 тисяч киян та гостей міста відвідали даний захід, який, окрім книжкового ярмарку, пропонував виставкові проекти, творчі зустрічі з письменниками, перформанси, концерти, дискусії, презентації.  Понад 90 іноземних учасників приїхали на фестиваль з 30-ти країн світу.

Одними з найбільш відвідуваних подій стали наступні:

–  спеціальний проект «роздІловI. знаки взаємодії» від агенції АртПоле та Мистецького арсеналу. Проект реалізовано за підтримки програми Culture Bridges;
 – зустріч з Доржем Бату (США) з нагоди виходу книжки «Франческа. Володарка офіцерського жетона». Організатор: Видавництво Старого Лева;
«Листи з неволі» — відомі українці читали листи заручників Кремля. Організатори: Центр громадянських свобод та Український ПЕН. Розмова  Оксани Забужко та Мартини Бунди «Між визволителями й окупантами»;
– фокус-тема «Сусідство: відкрите питання». Кураторка — Віра Балдинюк;
«Експрес-побачення». Наймасовіша в історії автограф-сесія, до якої долучились 55 українських дитячих письменників і письменниць. Організатори: Книжковий Арсенал та Барабука;
презентація нового роману Ірени Карпи «Добрі новини з Аральського моря». Організатор: #книголав;
вистава-променад «Спіймати Кайдаша». Драматург: Наталія Ворожбит. Режисер: Максим Голенко, Дикий театр;
перформативна програма «Прибульці», кураторка — Анастасія Гайшенець.
твори Франца Ксавера Моцарта у виконанні стипендіатів благодійного фонду Vere Music Fund;
кураторська програма Люби Морозової «Уявні танці»;
зустріч із автором книжки «Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи» Міком Вікінґом (Данія). Організатор: Клуб Сімейного Дозвілля;
мультимедійна інтерактивна вистава «Конструктор» для дітей.  Організатор: Artycrowd;
перформативна програма «Прибульці», кураторка – Анастасія Гайшенець. 

Під час Книжкового Арсеналу представили 11 виставкових проектів. Центральною виставкою став проект Музейного відділу Мистецького арсеналу «РОЛІТ. СУСІДИ», що розповів історії з життя мешканців будинку «Роліт» («Робітник літератури») на вулиці Богдана Хмельницького в Києві. Одним із найпопулярніших проектів фестивалю став «Ветеранський намет», організований Мистецьким арсеналом у співпраці з Міністерством у справах ветеранів України. Всі дні фестивалю учасники бойових дій та волонтери презентували власні книжки про теперішню російсько-українську війну. Також вперше на виставці-ярмарку фестивалю були організовані два тематичні стенди: Науково-популярний простір з книжками науково-популярного спрямування і спільні стенди фотокниг від Kyiv photo book і UPHA. Також діяв спільний стенд музейних видань — Музейний простір.

Багато книжкових новинок було представлено у рамках «Книжкового арсеналу», серед яких:

«Ukraїner. Країна зсередини».
Книга написана за підсумками першої експедиції Україною від медіа-проекту Ukrainer. У ній зібрано найяскравіші моменти з мандрівок унікальними куточками країни, які тривали з літа 2016-го до зими 2018-го року. 
Понад 200 волонтерів на чолі з автором проекту Богданом Логвиненком створювали захоплюючі історії, доповнені чудовими фото. Бачимо красу природи Укрпїни та духовне багатство її людей.

«Ukraїner. Країна зсередини»

 

«Зникнення президента» Білл Клінтон та Джеймс Паттерсон
За допомогою вигаданого сюжету екс-президент США Білл Клінтон показує,
як легко під ударом може опинитися ціла країна. Цю книгу Клінтон написав разом з автором детективів-бестселерів Джеймсом Паттерсоном – найбільш продаваним автором в США. 
У президента є п’ять днів, щоб врятувати країну: кібератака «Темні століття» загрожує знеструмити Америку, а заодно знищити всі банківські дані і вивести з ладу систему протиповітряної оборони.
Видання звертає увагу на внутрішні нюанси й вразливості. Екранізація книги має вийти у 2019 році на каналі Showtime.
Книга унікальна тим,  що це вперше колишній президент США стає автором гостросюжетного роману.

«Зникнення президента» Білл Клінтон та Джеймс Паттерсон

 

«Atlas Obscura. Найдивовижніші місця планети»
Якщо ви їдете до обраного вами дивовижного місця, візьміть із собою цю  книгу, бо, гортаючи її, потрапите ще й до інших омріяних місць. А можна і взагалі нікуди не виїжджати, а лише гортати вдома, сидячи на дивані, це чудове видання.  Сімсот туристичних об’єктів заворожують своєю нетиповістю. У кожного є опис і фотографії, а також вказані координати. Таким чином можна собі і літню турподорож обрати до смаку!  До печер Седекіі в Єрусалимі чи баобабу в ПАР, у якому "оселився" справжній паб на 15 осіб, печеру світлячків у Новій Зеландії. Серед інших принади для прихильника подорожей, - "Акустичні дзеркала» у Ґрейтстоні, Гайґейтське кладовище, фонтани-жартуни палацу Гельбрунн, таємні ліонські коридори, шпигунська станція Тойфельсберґ, курорт-привид Вароша.

Atlas Obscura

 

– Ірена Карпа. Добрі новини з Аральського моря
«Роман писався три роки, вбираючи в себе реальні історії реальних жінок. Через це в ньому нема ні повністю позитивних, ні повністю негативних героїнь, а є різні психотипи, де кожна читачка знайде себе. Хтось буде бісити, хтось смішити, хтось змусить плакати. Бо в книзі є все: фешн, секс, стиль життя, зрада, втеча, пошук себе, вбивство, інтрига, смак вина і багато-багато Парижа. Хтось їздить на Астон Мартині, а хтось краде монетки, залишені офіціантові на чай. В певний момент долі цих моїх жінок переплітаються, і так — не читайте кінець відразу, щоб не спойлити, хто вбивця. Я люблю їх всіх. У кожній із них є часточка мене. І часточка вас. Тому сміливо пірнайте», – коментує Ірена Карпа, письменниця, яка на думку видавців, задає тренди у сучасній  українській літературі. До написання роману Ірену надихнув переїзд до Парижу кілька років тому. В основі сюжету – пригоди чотирьох героїнь, яких об’єднує українське походження і секрети з минулого, а також бажання звільнитися від них і почати нове життя.

Ірена Карпа

 

– Андрій Кокотюха. Вигнанець і чорна вдова
Весна 1909 року. Київський сищик Платон Чечель іде по сліду жорстокого убивці юних дівчат. Ним виявляється донька таємного радника з Петербурга. Згодом панянка гине за тих же обставин, що й її жертви. Тож впливові родичі звинувачують поліцейського в наклепі. Для всіх Платон стає вигнанцем. Єдиний вихід не опинитися на каторзі – це врятувати життя мільйонера фон Шлессера. Йому нібито загрожує молода дружина, що встигла здобути славу чорної вдови. Однак барон помирає, і це лише початок серії майбутніх холоднокровних убивств. Під підозрою всі спадкоємці – і навіть сам Платон… Вигнанець змушений розплутати клубок смертей та дізнатись, хто винен у злодійстві. Щоб не тільки запобігти новим злочинам, а й врятувати себе.

Андрій Кокотюха. Вигнанець і чорна вдова

 

Найкращий книжковий дизайн-2019

Під час відкриття фестивалю «Книжковий Арсенал» та Goethe-Institut в Україні за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку та фонду «Buchkunst» спільно з культурно-видавничим проектом Читомо оголосили переможців IV конкурсу на найкращий книжковий дизайн 2019. Гран-прі конкурсу отримало видання «MARIA» by Lesia Maruschak. Видавництво RED ZET, художнє втілення: Ілля Жекалов, Lesia Maruschak.
Переможці у категорії:
«Візуальна книга» — From Dusk Till Dawn. Видавництво Родовід, дизайнер та редактор видання Саша Биченко;
«Утилітарна книга» —  Кримськотатарська кухня. Видавництво їzhak, художнє втілення Олена Старанчук;
«Дитяча книга» — Абобаль→ябобаль. Видавництво Талант, художнє втілення: Лія Достлєва, Кузько Кузякін, Закентій Горобйов.
 «Текстова книга» - відзнаку отримало видання: Серія «Антологія української кінокритики». Видавництво Національний Центр Олександра Довженка, дизайн, верстка — Надя Кельм; концепція обкладинки, верстки, архітектоніки — Надя Кельм спільно з креативною директоркою Ольгою Жук; наукове упорядкування — Станіслав Мензелевський, Олександр Телюк;
«Експеримент» — «MARIA» by Lesia Maruschak. Видавництво RED ZET, художнє втілення: Ілля Жекалов, Lesia Maruschak.
   Спеціальну відзнаку журі серед книг із культурологічними дослідженнями отримало видання: «ВУФКУ. Lost&Found». Видавництво: Національний Центр Олександра Довженка. Дизайн, верстка — Альона Соломадіна;  концепція видання, дослідження і підбір візуального матеріалу — колективна робота дизайнерки разом з креативною директоркою Ольга Жук та кураторами/упорядниками Анною Онуфрієнко, Станіславом Мензелевським та Олександром Телюком.
Переможці конкурсу будуть експоновані у межах  колекції «Найкрасивіші книги світу», яка презентується на Лейпцизькому та Франкфуртському книжкових ярмарках і візьмуть участь у конкурсі Фонду «Buchkunst» поміж книг із найкращим дизайном з усього світу.

Матеріал підготувала Світлана Соколова