Фестиваль ідей: простір нових можливостей

«День творення – ідеальний день». Так відповіла в інтерв’ю для нашого журналу українська співачка Леся Тельнюк. Адже дійсно, коли ти твориш, втілюєш задумане – це одні з найважливіших моментів у житті. Ти реалізовуєш свої цілі, наближаєшся до своєї найголовнішої мети.

Дуже прикро, коли ідея залишається у словесній формі, коли ти з року в рік говориш про одне й те саме, про те, як хочеш щось зробити… Це прикро, і ще більше болю викликає той факт, що досить багато людей живуть саме так.

Чому так трапляється? Не вистачає сміливості, не вистачає команди, не вистачає натхнення, не вистачає того, хто повірить у твою ідею та підтримає її, того, хто скаже, що у тебе все вийде, тим самим допоможе зробити перший крок. Уявляєте, скільки чудових і дуже важливих ідей живуть в головах оточуючих вас людей? І скільки потенціалу в них з’явиться, якщо хоча б одна людина розділить їх мрію? 

Для того, щоб ці ідеї не залишались «в голові», а втілювались у життя – в Одесі вже вдруге Impact Hub Odessa та Аспен Інститут Київ організували Фестиваль ідей. Він об'єднує однодумців, активістів, тих, які вже реалізовують свій проект та тих, які хочуть поділитись ідеєю своєї ініціативи. Цього року він пройшов з 24 по 26 серпня, зібрав більше 1500 відвідувачів із різних куточків України, відібрав 100 спікерів із 5-ти країн – представників успішних проектів різних сфер, відповідно до тематичних потоків фестивалю: Безпека, Економіка, Здоров’я, Міський простір, Мистецтво та медіа, Освіта, Наука і технології.  

Фестиваль ідей 2018
Відкриття Фестивалю ідей 2018

«ФЕСТИВАЛЬ ІДЕЙ – ЦЕ СВЯТО КОНЦЕПЦІЙ ТА ДУМОК ПРО МАЙБУТНЄ» 
Олександр Славський, лідер Program design team в Impact Hub Odessa,
співголова організаційного комітету Фестивалю ідей

«Складаючи програму спільно з партнерами Impact Hub Odessa, ми хотіли уможливити знайомство учасників з ідеями, що визначають розвиток валивих для кожної людини суспільних практик, таких як освіта, економічна діяльність, мистецтво та інші. Світ навколо нас змінюється все швидше, тому важливо розуміти ті не завжди очевидні процеси, що рухають суспільство в майбутнє. У програмі ми передбачили дискусійні формати, що сприятимуть відвертому спілкуванню зі спікерами у пошуку відповідей на гострі питання сьогодення», – ділиться Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інститут Київ, програмний координатор Фестивалю ідей.

Фестиваль ідей 2018


Окрім лекцій від спікерів, у рамках фестивалю були організовані панельні дискусії, вечірки і навіть святковий концерт гурту The Erised у Зеленому театрі з нагоди 5-річчя Impact Hub Odessa.

Унікальність Фестивалю ідей полягає в об’єднанні представників різних сфер, що допомагає розглянути питання з різних сторін, отримати ширше уявлення про конкретну тему. Редакція журналу «Культурний тренд» стала учасником Фестивалю ідей, розказавши, як видання вийшло з онлайн у друк і з якою метою.

Також ми відвідали лекції наших колег-спікерів, і виділили ТОП-10 думок, на які, на нашу думку, варто звернути увагу.

 • Про критичне мислення як валюту майбутнього розказала Олеся Драшкаба, художниця, кураторка, креативна директорка Українського кризового медіа центру, головна редакторка проекту Uchoose. На прикладі свого проекту Олеся запевняє, що критичне мислення неможливо переоцінити, воно є надважливим, але у сучасному світі інформаційного тиску дуже легко маніпулювати думками інших, і це призводить до того, що людина перестає думати, їй нав’язують думку. Задля того щоб цього уникнути, необхідно проводити аналіз, вивчати та читати якомога більше, спілкуватись, уважно слухаючи підтекст розмови. Людина повинна робити акцент на контексті, щоб не потрапити у пастку.
   
 • Здорове місто – чи про фізичне здоров’я населення йде мова у лекції Марини Браги? На здоров’я людини впливають різні фактори (місце проживання, соціальний статус, генетика, стосунки з близькими).  І здорове місто – те, у якому приділяється увага цим питання. Здоровим місто роблять інфраструктура і урбаністичний дизайн, можливості отриматувати освіту, підтримка економічного здоров’я, безпека та послуги охорони здоров’я.
   
 • Святослав Святненко залучає представників українського інноваційного бізнесу скористатись можливостями, які дають багатомільярдні програми фінансування МСБ. Святослав поділився історіями успіху компаній, які залучили європейське фінансування і запевняє, що гарні ідеї знаходять інвестиції: для цього потрібно дивитись на світ ширше і йти по життю впевненіше, не боятись спроб та помилок.
   
 • «Об’єднуватись заради синергії, не бачити скрізь конкурентів, а будувати партнерські стосунки. Такий підхід допоможе створювати сильні та ефективні проекти. Без цієї сходинки навряд чи вийде дістатися наступної вершини», – важко не погодитись с Ганною Березецькою.
   
 • «Якщо тема Чорнобиля, Кличко і Шевченко, Революції та війни на Донеччині буде змінюватися назвами фестивалів, мультиплатформеними проектами, новими досягненнями в галузі кіно, музики — нам більше не доведеться пояснювати і аргументувати нашу державність», – головний месер у лекцій Ігоря Тарнапольського. Якби тільки його почули і відчули якомога більше людей, у тому числі – «впливових» людей…
   
 • «Музей — це не просто скарбниця, або сховище важливих колись і для когось речей, це простір, де як ніде розумієш, що минуле та майбутнє — це те, що ми створюємо там, де ми зараз. Важливо лише навчитись бути вільними та сміливими у цьому акті творення», – одна з головних тез лекції Ольги Балашової.
   
 • Наш журнал виступив з ідеєю «ЗА друковані ЗМІ». Чому це важливо? Тому що тримаючи в руках журнал, ти знаходишся наодинці з героєм або журналістом, який ділиться своїми висновками у вивченні конкретної теми. Це діалог. Це розмова з читачем. Коли тебе не відволікають купа відкритих вкладок, коли ти можеш зробити помітки, виділити маркером те, що близько, зробити зі свого екземпляру – культурний щоденник. Якість друку здатна передати матеріал глибше та яскравіше, аніж просте зображення на екрані. 
   
 • Тему медитації розкрив у своїй лекції Олег Дерев’янко. Сьогодні існує безліч тренінгів, онлайн та офлайн уроків, в рамках яких навчають медитувати. На жаль, така велика кількість комерційних заходів навкого цієї практики може дуже віддалити нас від істинної її суті. Адже медитація – це внутрішня робота з собою, яка можлива щодня, і для якої не потрібні, насправді, спеціальні умови. Головне – це правильно себе налаштувати. 
   
 • «Проблема в тому, що в Україні не сформувалися правила та закони взаємовигідного співробітництва культури та брендів. Сьогодні культура часто використовується як спосіб представити себе з більш позитивного боку – для політичного іміджу або успішного іміджу корпоративного бренду». Замислитись над цим питанням запропонувала Дар’я Кольцова, і на своїй лекції на прикладі успішних кейсів показала, як ця система працює.
   
 • «Часто так відбувається, що ми будуємо будинок разом, однак лише робимо одну стінку й наступного ранку забуваємо про неї і починаємо в іншому місці. Для того, щоб «добудовувати будинки», ми маємо стати партнерами з тими, хто працює на нашому полі, активно залучати інших. А також залучити державу та вищі навчальні заклади у свою діяльність», – ділиться Олександр Славський.  

Фестиваль ідей – це простір нових можливостей. Можливостей поділитись своїм досвідом, знайти однодумців, обговорити актуальні питання з лідерами думок, на три дні зануритися у новий світ, наповнений очима, які горять, цілями, які реалізовуються, мріями, які стають реальними.
 

Фестиваль ідей 2018

 

Фестиваль ідей 2018

 

Фестиваль ідей 2018


Матеріал підготувала Вікторія Степанець
Фото: оргкомітет Фестивалю ідей